Jak spełnić marzenia skuterów elektrycznych o długim i szczęśliwym życiu?

Aktualności

O tym, że warto kupić skuter elektryczny, dowiesz się m.in. z artykułu https://supersoco.pl/5-argumentow-za-tym-ze-skutery-elektryczne-moga-wkrotce-wyprzec-pojazdy-spalinowe-przynajmniej-w-miescie/. Pozostaje pytanie, jak o niego dbać, by służył jak najdłużej, był niezawodny i zachwycał za każdym razem swoim wyglądem oraz sprawnością?

Prawidłowe ładowanie

Zanim zaczniesz wypróbowywać swój nowy skuter elektryczny, najpierw bezwzględnie należy w pełni naładować akumulator. Przeciętny czas ładowania wynosi około 5-8 godzin. Wszystko jednak uzależnione jest od rodzaju akumulatora. Litowo-jonowa bateria charakteryzuje się dużą ilością cykli ładowań (około 1000), natomiast zdecydowanie tańsza żelowa ma o połowę mniejszą żywotność.

Skutery oraz motocykle elektryczne nowej generacji, jak te https://supersoco.pl/, wyposażone są w bardziej wydajne wersje Li-On, które można naładować nawet w 3,5 h. Najlepiej ładować pojazd elektryczny po każdej przejażdżce. Pamiętaj, że nie wolno Ci dopuścić do rozładowania baterii i pozostawienia jej w tym stanie przez dłuższy czas. Może to doprowadzić do trwałego jej uszkodzenia. Zawsze przed ładowaniem odczekaj 30 minut, aż akumulator ostygnie.

Jak dbać o baterie?

Akumulator litowo-jonowy nie lubi całkowitego rozładowania. Najlepiej jest wyrobić sobie nawyk podłączania wtyczki do gniazdka najpóźniej przy poziomie 20% stanu baterii. Podobnie nie ładuj zawsze baterii do 100%, lecz odłącz zasilanie przy poziomie 80-90%, aby wydłużyć jej żywotność. Równie ważne jest, aby nie przeładować baterii, dlatego nie zostawiaj jej podłączonej do prądu na dłużej niż 12 h.

Na żywotność baterii wpływ mają również warunki eksploatacji. Bateria wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Nie narażaj jej na mróz oraz letnie upały. Zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim nie zostawiaj jej w skuterze miejskim, lecz przetrzymuj w garażu lub w domu w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła.

Raz lub dwa razy w miesiącu naładuj wyjętą baterię, alby nie doprowadzić do jej całkowitego rozładowania. Używanie nieodpowiedniej ładowarki może również spowodować nieodwracalne zmiany i uszkodzenie ogniw, dlatego by maksymalnie wydłużyć żywotność akumulatora skutera elektrycznego, zawsze używaj oryginalnego sprzętu dostarczonego wraz z pojazdem podczas zakupu.

Równie ważne jest dokładnie przestrzeganie procedury ładowania akumulatora podanej w instrukcji i parametrów prądowych wskazanych przez producenta.

Gdzie ładować?

Jeśli przed zakupem motocykla elektrycznego powstrzymuje Cię myśl o konieczności szukania specjalnej stacji dokującej jak dla samochodów elektrycznych, to odetchnij z ulgą. Skutery elektryczne takie jak Super Soco można bez większego problemu ładować wszędzie, gdzie masz dostęp do gniazdka elektrycznego za pomocą specjalnej ładowarki ze standardową wtyczką na 230 V.

Do ładowania akumulatora należy zawsze używać ładowarki fabrycznej dołączonej do skutera elektrycznego, ponieważ jest ona optymalnie dopasowana do wymagań prądowych akumulatora. Ponadto bardzo dużym udogodnieniem dla właścicieli elektrycznych jednośladów jest to, że większość baterii można wygodnie wyjąć ze skutera i zabrać ze sobą do domu lub pracy.

Nie taki elektryk straszny jak go malują

Super Soco to skutery i motory elektryczne stworzone z pasji oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ich silniki elektryczne wykorzystują energię znacznie efektywniej niż silniki spalinowe, a udoskonalone technologicznie baterie litowo-jonowe nowej generacji mają dużą gęstość energii. Użytkowanie e-skutera nie wymaga skomplikowanych procedur. Ładowanie jest szybkie, bezproblemowe i proste. Odpowiednio dbając o swój jednoślad elektryczny, przyczyniasz się do redukcji emitowanych zanieczyszczeń i odciążasz naszą planetę.

„… i żyli długo i szczęśliwie” tak brzmi zwykle zakończenie bajek dla dzieci. Jeśli skorzystasz z powyższych porad, Twoja elektryzująca opowieść o podróżach e-motocyklem może się od tych słów dopiero rozpocząć.