Motocykl elektryczny to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością ze względu na komfort jazdy, a także możliwość zadbania o ekologię. Należy jednak mieć na uwadze uprawnienia wymagane do prowadzenia takiego pojazdu. Jak wygląda kwestia prawa jazdy na skuter elektryczny?
Czy na skuter elektryczny potrzebne jest prawo jazdy? Odpowiedź zależy od wieku i pojazdu
To temat, który poruszaliśmy we wpisie o skuterach elektrycznych w świetle prawa drogowego, jednak tym razem przyjrzymy się mu nieco bliżej. Na początku warto przypomnieć podstawowe zasady w tym zakresie:
- osoby urodzone przed 19 stycznia 1995 r. mogą poruszać się motocyklem o mocy znamionowej nie większej niż 4 kW (motorower), dysponując samym dowodem osobistym lub kartą motorowerową – dowód osobisty wyklucza potrzebę posiadania karty motorowerowej;
- osoby urodzone po 19 stycznia 1995 r. potrzebują prawa jazdy kategorii AM (lub kat. B);
- w przypadku pojazdów, które nie spełniają wymogów kategorii AM, potrzebne będzie prawo jazdy kategorii A1, A2 lub B.
Istotne są również parametry pojazdów, które „mieszczą się” w kategorii AM: ich maksymalna prędkość to 45 km/h, a moc znamionowa silnika (dla skuterów elektrycznych) nie może przekroczyć 4 kW. Analogiczną wartością graniczną dla motocykli spalinowych jest pojemność jednostki napędowej na poziomie 50 cm3. Należy podkreślić, że moc znamionowa w motocyklach elektrycznych jest niższa niż maksymalna moc (dla przykładu w modelu Soco Zero S jest to odpowiednio 11 kW i 44 kW). Oficjalna nazwa pojazdów tego typu to „motorower”, jednak w praktyce należą do niej również podstawowe modele skuterów elektrycznych.
Prawo jazdy na skuter elektryczny o większej mocy
Powyżej 4 kW będziemy już potrzebować innych uprawnień. Motocykle elektryczne o mocy znamionowej do 11 kW oraz trójkołowce poniżej 15 kW są objęte kategorią A1 (lub kat. B powyżej trzech lat), z kolei uprawnienia A2 umożliwiają jazdę skuterami już do 35 kW. W efekcie już prawo jazdy A1 pozwoli nam legalnie prowadzić zdecydowaną większość skuterów elektrycznych na rynku – w tym wszystkie modele Super Soco.
Motocykl elektryczny a prawo jazdy kategorii B
Należy także zaznaczyć, że spora część kierowców nie potrzebuje osobnego kursu, by móc prowadzić skutery elektryczne. Po trzech latach od uzyskania prawa jazdy kategorii B zyskuje się również uprawnienia do jazdy wszystkimi pojazdami pokrytymi kategorią A1. Jednocześnie samo prawo jazdy B umożliwia korzystanie ze skuterów o mocy do 4 kW, czyli tych, które mieszczą się w kategorii AM.
Prawo jazdy na skuter elektryczny za granicą
Choć w przypadku samych kategorii AM, A1 i A2 regulacje nie różnią się w zbyt dużym stopniu w obrębie Unii Europejskiej, należy pamiętać o tym, że uprawnienia do prowadzenia motocykli wynikające z prawa jazdy kat. B nie są uznawane przez wszystkie kraje. Jest to bezpośrednio zależne od przepisów lokalnych. Planując zagraniczną podróż ze skuterem elektrycznym, warto zatem uzyskać prawo jazdy AM, A1 lub A2 – polecamy także dokładnie sprawdzić regulacje w docelowym państwie.
Motocykle elektryczne z Super Soco – jakie prawo jazdy będzie potrzebne?
Na stronach produktowych każdego z naszych modeli można znaleźć informację zarówno o mocy silnika, jak i wymaganych uprawnieniach. Oto podsumowanie dostępnych u nas skuterów:
- AM lub dowód osobisty i prawo jazdy B (moc znamionowa do 4 kW; prędkość do 45 km/h) – TC (3 000 W), TS Street (2 500 W), TSx (3 000 W), TS (2 400 W) oraz CUX (2 788 W);
- A1 lub prawo jazdy B powyżej 3 lat – TC max (5 000 W) i CPx (6 000 W).
Prawo jazdy kat. AM – wymagania i koszty
Aby wziąć udział w egzaminie na prawo jazdy kat. AM, wystarczy ukończyć szkolenie, które składa się z 15 godzin zajęć: 10 godzin teorii i 5 godzin praktyki. Warto zaznaczyć, że to opcja dostępna już od 14. roku życia. Może to być zatem świetny sposób na zapoznanie się z zasadami ruchu drogowego i oswojenie się z jazdą jeszcze przed pełnoletnością. Całkowity koszt wynosi ok. 1 300 zł – składają się na niego badania lekarskie (100 zł), kurs (700–1 000 zł), opłata za egzaminy (170 zł) oraz opłata za wydanie prawa jazdy (100 zł 50 gr). Aby z kolei starać się o prawo jazdy kategorii A1, należy ukończyć 16 lat; w przypadku kategorii A2 oraz B podstawowym wymogiem jest pełnoletniość.