Dokumenty niezbędne do prowadzenia skutera elektrycznego

Aktualności

Zastanawiasz się, czy potrzebne jest Ci prawo jazdy na motocykl, by móc prowadzić elektryczny motocykl? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Elektryczny skuter – czym jest?

Miejski skuter elektryczny to rodzaj jednośladu, który zamiast silnika spalinowego napędzany jest energią elektryczną. Zamiast tradycyjnego baku na paliwo, w pojeździe znajdziemy baterie elektryczne, które odpowiedzialne są za zasięg, jaki możemy pokonać.

Każdy z pojazdów wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Typ wymaganych dokumentów uzależniony jest od indywidualnych parametrów jednośladu.

Motocykle elektryczne – ich użytkowanie przez osoby niepełnoletnie

Zacznijmy od wyjaśnienia sytuacji osób niepełnoletnich, które marzą o tym, by jeździć na skuterze elektrycznym. Aktualne przepisy wymagają, by osoby poniżej 18. roku życia posiadały prawo jazdy kategorii AM. Umożliwia ono zgodne z prawem użytkowanie przez nich motocykli elektrycznych. Co ciekawe, z tego rodzaju skutera miejskiego ma prawo korzystać już czternastolatek. Trzeba jednak pamiętać o tym, że maksymalna osiągana prędkość przez motocykl nie może przekraczać 45 km/h, a moc – 4 kW.

Z kolei nieco starsze osoby, bo szesnastoletnie, mogą zdobyć uprawnienia na kategorię A1 pozwalające na kierowanie jednośladem o mocy nie większej niż 11 kW i stosunku mocy do masy własnej, który nie przekracza 0,1 kW/kg.

Okazuje się, że 16 lat to wiek, który jest wymagany do tego, by uzyskać prawo jazdy na kategorię A1. Kurs prawa jazdy można rozpocząć już 3 miesiące przed osiągnięciem wskazanego wieku. Aby rozpocząć kurs wymagana jest jednak zgoda rodzica.

Taki skuter elektryczny może być dobrym pomysłem na prezent dla nastolatka. Przeczytasz o tym w artykule: Skuter elektryczny – idealny pomysł na prezent

Prawo jazdy kategorii B a możliwość kierowania skuterem elektrycznym

Posiadanie uprawnień na kategorię B (czyli na samochód osobowy) od minimum trzech lat pozwala Ci na poruszanie się skuterem elektrycznym o mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej, który nie jest większa niż 0,1 kW/kg. Oznacza to, że już 21-letni kierowca może jeździć skuterem elektrycznym.

Cena skutera elektrycznego zależy w pewnym stopniu również od mocy silnika. Tym samym tańszym pojazdem może być ten, którym można jeździć na kategorię B niż ten klasyczny.

Kategoria A2 – wstęp do mocniejszych motocykli

Jeżeli zależy Ci na tym, by poruszać się mocniejszym skuterem elektrycznym, musisz zdobyć uprawnienia na kategorię A2. Wówczas dozwolona moc maksymalna skutera to 35 kW, a stosunek mocy do masy wynosi 0,2 kW/kg. Prawo jazdy kategorii A2 mogą uzyskać osoby pełnoletnie.

Prawo jazdy kategorii A – jeździj każdym motocyklem

Wiek umożliwiający zdobycie kategorii A jest uzależniony od wcześniejszych uprawnień. Gdy nie posiadasz kategorii A2, aby uzyskać kategorię A musisz mieć ukończone 24 lata. Z kolei kierowca, który ma uprawnienia na kategorię A2 od minimum 2 lat, może rozszerzyć swoje uprawnienia do kierowania motocyklami już w momencie ukończenia 20 lat.