Czy „Mój elektryk” sprawi, że w sektorze eko transportu w końcu zaiskrzy?

Aktualności

Zastanawiasz się nad kupnem skutera elektrycznego lub auta zeroemisyjnego, lecz odstrasza Cię ich cena? Mamy dobrą wiadomość. Twoje marzenia mogą stać się bliższe realizacji dzięki nowej inicjatywie rządowej pn. „Mój elektryk”. Nie chodzi tu o podnoszenie kwalifikacji dla monterów i konserwatorów instalacji elektrycznych, lecz o program dopłat do samochodów na prąd. Na czym polega i jaki może mieć realny wpływ na rynek e-mobility w Polsce?

Rzut oka na liderów

Liderami elektromobilności w Europie są kraje skandynawskie. Ich sukces wynika w dużej mierze z dotacji państwowych i szerokiej kampanii zachęt wypracowanych wspólnie przez rząd, sektor biznesowy oraz ośrodki naukowo-badawcze. Czy Polska potrafi czerpać z doświadczenia sąsiadów?

Elektromobilność po polsku

Polska zajmuje wciąż daleką pozycję w europejskim rankingu, jednak dynamika na rynku pojazdów elektrycznych jest obiecująca. Liczba elektryków w 2020 roku podwoiła się w stosunku do roku poprzedniego i przekroczyła 20 tys., by pod koniec maja 2021 r. wzrosnąć do 25 407 (z czego motocykle i skutery elektryczne stanowiły prawie 40%). W ciągu najbliższych 3-5 lat spodziewany jest przynajmniej pięciokrotny wzrost. Nadal jednak jedynie około 2% rejestrowanych aut jest napędzanych energią elektryczną. Aby zwiększyć zainteresowanie elektromobilnością, która wpływa pozytywnie nie tylko na środowisko, ale i na wiele gałęzi gospodarki, polski rząd przygotował nowy program wsparcia.

„Mój elektryk” i jego zasady

Celem programu „Mój elektryk” jest wsparcie zakupu pojazdów zeroemisyjnych poprzez dopłaty bezpośrednie w formie refundacji kosztów już poniesionych do zakupu, leasingu lub najmu pojazdów elektrycznych. Do programu zakwalifikować się może pojazd, którego wartość nie przekracza 225.000 zł oraz jest napędzany wyłącznie przez energię elektryczną (ładowany z gniazdka lub stacji ładowania) albo wodorową. Dotacje uzyskasz tylko na zakup fabrycznie nowego pojazdu lub zakupionego i zarejestrowanego przez dealera samochodowego, importera bądź firmę leasingową z przebiegiem nie wyższym niż 50 km

Terminy i sposób składania wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 12.07.2021 r. uruchomił dopłaty dla osób fizycznych. W tym przypadku można liczyć na dofinansowanie 18 750 zł, a dla osób z Kartą Dużej Rodziny 27 000 zł. Jeśli chodzi o elektryczne motocykle, to poziom dopłat wynosi maksymalnie 4.000 zł. Warunkiem jest, by w ciągu 2 lat od nabycia samochodu nie sprzedać go ani nie wykorzystywać w ramach działalności gospodarczej.

Kolejnym już funkcjonującym elementem programu są dotacje do leasingu oraz najmu długookresowego. Nabór ogłoszony od 22.11.2021 r. dotyczy przedsiębiorców i podmiotów innych niż osoby fizyczne. Wnioski można składać w terminie od 22.11.2021 r. do 30.09.2025 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu bieżącego naboru, który wynosi 200 mln zł. (całkowita pula pieniędzy w projekcie to 700 mln złotych). Aby uzyskać środki, wystarczy wypełnić prosty formularz online i dołączyć kilka dokumentów jak dowód zakupu, wydruk z CEPiK, skan policy OC i AC. Przygotowany wniosek należy składać w wersji elektronicznej pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl/.

Twój elektryk to nasz Super Soco

Biorąc pod uwagę aktualne promocje na stronie https://supersoco.pl/, wsparcie z programu może być znaczne. Po weryfikacji wniosku aplikacyjnego jeden z naszych skuterów bądź motocykli elektrycznych możesz mieć o około 20-40% taniej. Zachęcamy, by doposażyć swoją flotę w najnowszej generacji jednoślady Super Soco. Dla Twojej firmy pojazd elektryczny to niskie koszty eksploatacji, podwyższona wydajność, niższa awaryjność oraz bezpieczeństwo. Jakie zawody mogą skorzystać z posiadania skutera lub motocykla elektrycznego, dowiesz się z artykułu: https://supersoco.pl/9-profesji-w-ktorych-idealnie-sprawdzi-sie-elektryczny-skuter/.

„Mój elektryk” to doskonała okazja, by z Nowym Rokiem wejść razem z nami w świat e-mobility i czerpać korzyści z innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku.