Motocykl elektryczny – jak jeździć nim bezpiecznie? Podstawowe zasady

Aktualności

Nie ma żadnych badań, które mogłyby potwierdzić faktyczną liczbę wypadków z udziałem pojazdów elektrycznych. Elektromobilność wciąż jest w naszym kraju w powijakach, dlatego można założyć, że do groźnych zdarzeń na drogach dochodzi relatywnie rzadko. Mimo to każdy, kto staje się szczęśliwym nabywcą np. motocykla elektrycznego, powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznej jazdy takim jednośladem. O czym musisz pamiętać ruszając w miasto czy w dłuższą trasę? Tego dowiesz się już z naszego artykułu.

Zawsze sprawdź zasięg

To bardzo ważne, abyś przed ruszeniem w drogę upewnił się, czy masz wystarczającą ilość energii w baterii. Zwłaszcza, gdy planujesz pokonać dłuższy odcinek, na przykład 50-60 kilometrów. Pamiętaj, że aktualne wskazania komputera są mocno poglądowe i mogą się szybko zmienić w zależności od Twojego stylu jazdy, warunków na drodze, masy ciała kierowcy etc.

Obowiązuje tutaj dokładnie taka sama zasada, jak w przypadku pojazdów spalinowych: jazda na rezerwie zawsze jest ryzykowna. Dlatego po zakupie motocykla elektrycznego poświęć trochę czasu na wyrobienie w sobie nawyków. Sprawdź, jaki realny zasięg osiąga maszyna i pod tym kątem planuj ładowanie baterii. Jeśli natomiast następnego dnia szykuje Ci się dalszy wyjazd, to profilaktycznie uzupełnij poziom baterii do maksimum.

Rada

Użytkownikom, którzy codziennie pokonują długie dystanse, rekomendujemy zakup motocykla elektrycznego TC z oferty Super Soco w wariancie z dwiema bateriami. Oferuje on zasięg aż do 160 kilometrów.

Dostosuj prędkość do warunków jazdy

Wiemy, że to standardowa formułka, jednak warto ją przypomnieć w kontekście bezpieczeństwa jazdy motocyklem elektrycznym. Pamiętaj, że takim pojazdem jeździ się nieco inaczej niż spalinowym – przynajmniej na początku możesz mieć dość dziwne wrażenie wynikające z odmiennie położonego środka ciężkości. Dlatego radzimy: na dobry początek wybierz się ze swoim nowym motocyklem elektrycznym na plac manewrowy i trochę poćwicz.

Jeśli złapie Cię deszcz lub śnieg, to obowiązkowo zwolnij i nie wykorzystuj do maksimum możliwości motocykla. A jest co wykorzystywać, bo przecież taki TC Max rozpędza się nawet do 95 kilometrów na godzinę.

Pamiętaj, że Cię nie słychać

Tę uwagę kierujemy w szczególności do osób, które do tej pory jeździły motocyklami czy skuterami spalinowymi i są przyzwyczajone do tego, że kierowcy czy piesi słyszą ich z daleka. W przypadku modeli elektrycznych nie ma o tym mowy, ponieważ takie pojazdy są praktycznie bezgłośne.

Nie licz więc na to, że zbliżając się do korka będziesz mógł swobodnie przejechać między samochodami bez sygnalizowania swojej obecności (nie wszyscy przecież patrzą w lusterka). Dojeżdżając do przejścia dla pieszych koniecznie zwolnij i obserwuj, czy ktoś nie podchodzi właśnie do pasów. Uważaj też podczas skręcania w drogi podporządkowane, gdy piesi mają zielone światło.

Nie korzystaj ze ścieżek rowerowych i chodników!

Wiemy, że czasami może Cię kusić, aby skrócić sobie drogę fragmentem chodnika czy ścieżki rowerowej – przecież jedziesz pojazdem elektrycznym, a to „prawie to samo”, co e-bike czy e-hulajnoga. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek. Motocykl elektryczny jest przystosowany wyłącznie do ruchu drogowego, a biorąc pod uwagę, że porusza się prawie bezszelestnie, to sam jesteś sobie w stanie wyobrazić, jakie zagrożenie mógłbyś spowodować dla zamyślonych pieszych.

Rada

Motocyklem elektrycznym śmiało możesz natomiast jechać buspasem – modele dostępne w ofercie Super Soco nie spełniają definicji motoroweru, stąd są prawnie dopuszczone do korzystania z wydzielonych pasów dla autobusów oraz pojazdów elektrycznych.

Dbałość o bezpieczeństwo zaczyna się już na etapie zakupu motocykla elektrycznego

Co mamy na myśli? Przede wszystkim zwracanie uwagi na jakość wykonania motocykla oraz zastosowanych w nim podzespołów. Kupując porządny, dobrze oceniany przez innych użytkowników pojazd, de facto inwestujesz we własne bezpieczeństwo. Dlatego we wszystkich modelach motocykli elektrycznych Super Soco stosujemy m.in. wydajne oświetlenie LED, solidne obudowy akumulatorów oraz skuteczne układy hamulcowe.

Wiesz już, jak jeździć bezpiecznie motocyklem elektrycznym. Czas więc, abyś wybrał model dla siebie. Zacznij od zapoznania się z promocyjnym cennikiem Super Soco!