Dzień bez samochodu z Super Soco!

Aktualności

Dzień bez samochodu – co to takiego?

Już jutro na całym świecie po raz kolejny obchodzony będzie Dzień Bez Samochodu. Kończy on obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Święto zachęca kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej, rowerów lub jednośladów elektrycznych. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Dzień bez samochodu – darmowe wypożyczenia Super Soco!

Właśnie z tej okazji importer Super Soco w Polsce proponuje darmowe jednodniowe wypożyczenia naszych pojazdów na dojazdy do pracy.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 881 962 617 lub mailowego: handlowy@super-soco.pl Nasz Tydzień Zrównoważonego Transportu potrwa nieco dłużej, bo aż do 27 września.

Dzień bez samochodu – historia

Pierwsze propozycje zorganizowania Dni bez Samochodu pojawiały się w czasie kryzysu naftowego w 1973 roku. Jednak dopiero w październiku w 1994 roku inicjatywy te zostały wcielone w życie w przemówieniu inauguracyjnym Erica Brittona na International Ciudades Accessibles Conference (Międzynarodowej Konferencji Dostępności Miast) w hiszpańskim Toledo.

Premierowe Dni bez Samochodu zostały zorganizowane w Reykjaviku (Islandia), Bath (Wielka Brytania) i La Rochelle (Francja). Natomiast w 1995 roku, aby wesprzeć Dzień bez Samochodu na całym świecie, zorganizowano nieformalne Światowe Konsorcjum Dni bez Samochodu (z ang. World Car Free Days Consortium). Pierwsza narodowa kampania odbyła się Wielkiej Brytanii w 1997 roku za sprawą Environmental Transport Association. Na obchody początkowego Dnia bez Samochodu Stowarzyszenie wybrało pierwszy wtorek Tygodnia Zielonego Transportu (z ang. Green Transport Week). Odbywać miało się to w okolicach 17 czerwca.

Następnie w 1998 roku w ślady za Wielką Brytanią poszła Francja, organizując wydarzenie In town, without my car!  W związku z tym, w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej wydarzenie te zostało ustanowione, jako Ogólnoeuropejski Dzień bez Samochodu (od tego czasu rozprzestrzenił się poza UE). W tym samym roku Komisja Europejska rozszerzyła program. Dzięki temu powstał Europejski Tydzień Mobilności, który obecnie jest głównym celem Komisji Europejskiej. Również w 2000 roku Dzień bez Samochodu zyskał status globalnego wraz z programem Światowego Dnia bez Samochodu zapoczątkowanym przez Car Busters – obecnie World Carfree Network.

Dzień bez samochodu 2020 – data

Uzgodniono, że od 2000 roku Dzień bez Samochodu przypadać ma na 22 września. Początkowo, jako ogólnoeuropejski dzień organizowany pod patronatem Komisji Europejskiej. Później, jako wydarzenie o międzynarodowym zasięgu, podczas którego coraz większa ilość miast była zachęcana do zamykania swoich centralnych ulic dla samochodów.