Czy pojazdy elektryczne mają przyszłość?

Aktualności

Skutery oraz motocykle elektryczne coraz częściej są elementem miejskiego krajobrazu. Elektromobilność rozgościła się w salonach markowych aut oraz jednośladów. Zainteresowanie pojazdami elektrycznymi stale rośnie i szykuje się niemała zielona rewolucja na światowym ryku motoryzacyjnym. Czy jest to krótkotrwała moda, czy długofalowy trend? Sprawdźmy.

Dlaczego jest, jak jest?

Istnieją dwa podstawowe źródła rosnącego zainteresowania eko–transportem.

Ekologia i wygoda

Ekspansja pojazdów elektrycznych spowodowana jest w głównej mierze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa. Motocykle i skutery elektryczne są postrzegane jako rozwiązanie problemu zanieczyszczeń powietrza oraz nadmiernego hałasu szczególnie w dużych aglomeracjach. Są one także bardziej komfortowe w użytkowaniu i bezpieczniejsze.

Ekonomia i PR

Dostrzeżono również, że rozwój elektromobilności ma ogromne znaczenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla gospodarki. Oznacza on nowe miejsca pracy w sektorze motoryzacyjnym, energetycznym oraz branżach pokrewnych. To także szansa na wzmocnienie wizerunku kraju jako innowacyjnego partnera. Skutery miejskie oferują również znaczne oszczędności na paliwie (100 km za 3 zł vs 48 zł/100 km), niższy koszt eksploatacji, szybsze poruszanie się po zatłoczonych ulicach oraz brak problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Trendy i kierunki zmian na świecie

Nie ulega wątpliwości, że era motocykli elektrycznych nadchodzi wielkimi krokami. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) pod koniec 2020 r., po drogach jeździło ok. 10 mln pojazdów elektrycznych. Liczba rejestracji wzrosła w 2020 roku o 41 proc. Pomimo pandemii, prawie 5% sprzedanych aut na świecie było napędzanych energią elektryczną, z czego w Europie zarejestrowano 1,4 mln (prawie 50%) nowych e–pojazdów, a w Chinach 40%. Na Europejskim podwórku królują kraje skandynawskie i kraje Beneluksu. A my? Czy znów jesteśmy kilka lat za pionierami?

Polskie realia – jest nadzieja

Zgodnie z raportem PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) rynek samochodów elektrycznych w Polsce rozwinął się w latach 2015–2019 w tempie 1425%. Skutery i motocykle elektryczne poruszające się po polskich drogach w liczbie 9 652 to stale rosnący segment rynku e–mobility. Nie jest to jednak wzrost tak dynamiczny jak za naszą zachodnią granicą.

Jako wiodący producent pojazdów miejskich stale poszerzamy ofertę jednośladów oraz zwiększamy świadomość obywateli w zakresie elektromobilności, by jak najpełniej wspierać rozwijający się rynek. Poczytaj: https://supersoco.pl/skutery–elektryczne–super–soco–poznaj–je–blizej/.

Wyzwania

Podstawowym zadaniem, by w Polsce elektromobilność rozwijała się w porównywalnym tempie jak na Zachodzie Europy, jest rozbudowanie infrastruktury ogólnodostępnych stacji ładowania. Odstrasza nadal również cena skuterów elektrycznych, która jest wyższa od ceny spalinowych odpowiedników. Duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowych miałoby wsparcie finansowe i dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych, a także zmiany prawne i podatkowe. Światełkiem w tunelu jest program rządowy „Mój elektryk” oraz Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przepis zakłada szereg udogodnień dla użytkowników pojazdów elektrycznych jak:

  • darmowe miejsca parkingowe w płatnych strefach parkowania,
  • mniejsza akcyza lub zwolnienie z niej,
  • możliwość poruszania się po bus pasach,
  • wyższe odpisy amortyzacyjne,
  • zwolnienie z opłat za przejazd autostradami.

Potrzebna wiedza i edukacja

Pojazdy elektryczne ciągle postrzegane są jako zbyt droga i niepraktyczna alternatywa dla pojazdów spalinowych. W Super Soco udowadniamy, że skuter elektryczny nie musi być drogi. Zobacz nasze aktualne promocje https://supersoco.pl/. Skutery elektryczne Super Soco z powodzeniem mogą być oszczędną, ekologiczną i wygodną alternatywą dla transportu miejskiego. Zapraszamy na naszego bloga, gdzie znajduje się wiele przydatnych informacji na temat zielonej rewolucji w motoryzacji.