Czy firmowy skuter elektryczny to dobra inwestycja?

Aktualności

Prowadzenie działalności gospodarczej to ciągłe bilansowanie zysków i strat, kosztów oraz przychodów. Przedsiębiorcy szukają wciąż nowych rozwiązań, by maksymalizować swój wynik ekonomiczny. Czy takim kluczem do sukcesu może być skuter elektryczny? Dziś sprawdzamy, jak można wykorzystać jednoślad na baterie w swoim biznesie.

Dlaczego warto zatrudnić skuter w swojej firmie?

Najczęściej wybieranym środkiem transportu w firmach jest samochód osobowy. Jednak dziś skierujemy Twoją uwagę na nowe możliwości, jakie niesie rozwój elektromobilności. Skutery i motocykle elektryczne zdobywają serca nie tylko prywatnych odbiorców, ale również firm. Do najważniejszych plusów jednośladów można zaliczyć sprawne przemieszczanie się ulicami miasta nawet w godzinach szczytu, a także niższe koszty utrzymania. Skuter miejski firmowy może zdecydowanie usprawnić wewnętrzne procesy w firmie, szybką wymianę dokumentacji między filiami, sprawniejsze procedowanie spraw w urzędach i bankach, kontakty z kontrahentami oraz klientami. To nie koniec korzyści. Koszt przejechania 100 km skuterem elektrycznym jest ponad 20 razy mniejszy niż tradycyjnym autem.

Skuter a VAT

Rower i skuter może zostać ujęty jako koszt uzyskania przychodu, jeśli wykaże się, że przyczynia się on do uzyskania przychodu albo do utrzymania lub zabezpieczenia jego źródła. W jaki sposób? To proste. Skuter elektryczny bądź motocykl może służyć jako środek transportu dla właściciela lub jego pracowników. Taki sposób eksploatacji jednośladu nie zostanie zakwestionowany przez urząd skarbowy i wówczas będziesz mógł odliczyć 100% VAT od wszelkich kosztów z nim związanych.

Liczy się wartość

Istnieją jednak pewne ograniczenia prawne. W sytuacji, gdy koszt skutera miejskiego nie przekracza 10000 zł netto np. model CUX w cenniku https://supersoco.pl/cennik/, a firma jest czynnym płatnikiem VAT, przedsiębiorca nie musi skutera ujmować w ewidencji środków trwałych, lecz w KPiR jako pozostały wydatek i może go zamortyzować jednorazowo. Dla wyższych wartości musisz zaliczyć go do środków trwałych. Wszelkie koszty będą stanowiły comiesięczny odpis amortyzacji od wartości początkowej skutera.

Definicja skutera i jej konsekwencje dla podatnika

W rozumieniu ustawy o elektromobilności pojazd elektryczny to pojazd samochodowy, w kontekście art. 2 pkt 33 Prawa o ruchu drogowym, który korzysta z napędu wyłącznie na energię elektryczną. W kwestii skuterów przepisy są sformułowane w sposób dość niejasny i pozostawiają pewne pole do interpretacji. Ustawa obejmuje elektryczne motocykle (w tym skutery) oprócz modeli o mocy do 4 kW, które zostały ograniczone do poruszania się z szybkością do 45 km/h. Wszystkie skutery nowej generacji np. SuperSoco są o wiele szybsze. Zobacz na stronie https://supersoco.pl/ osiągi najnowszych modeli i poznaj charakterystykę nowoczesnego wzornictwa eko skuterów oraz motocykli.

Skuter elektryczny jako pojazd samochodowy

Motocykl elektryczny eksploatowany jako pojazd służbowy oraz prywatny upoważnia do odliczenia 50% VAT od jego zakupu, a także wydatków na bieżącą eksploatację. Wykorzystywanie skutera tylko i wyłącznie do celów prowadzonej działalności pozwala na odliczenie 100% wartości VAT od jego zakupu wraz z uwzględnieniem wszystkich kosztów. Niestety wiążą się z tym pewne obowiązki:

  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu,
  • zgłoszenie pojazdu na VAT–26 w urzędzie skarbowym,
  • ustanowienie regulaminu użytkowania pojazdu w firmie.

Pojazdy elektryczne w firmie przynoszą wiele korzyści zarówno na gruncie podatku dochodowego, jak i VAT. Jeśli jeszcze masz wątpliwości, zachęcamy do lektury https://supersoco.pl/miejski–skuter–poznaj–zalety–nowoczesnego–rozwiazania/, a także innych artykułów na temat rządowych programów dofinansowania zakupu elektryków na firmę jak „Mój elektryk”. Daj się zainspirować zieloną rewolucją i pozwól jej działać także na korzyść Twojego biznesu.